Naprawianie połączeń z urządzeniami audio Bluetooth

Czasami coś działa, a za chwilę przestaje – tyczy się to absolutnie wszystkich typów urządzeń, jakie można spotkać na rynku. Nie inaczej jest z akcesoriami Bluetooth, w tym również z tymi, które są używane do słuchania muzyki. Aktualnie właśnie ten standard bezprzewodowej łączności jest bardzo wysoko oceniany przez audiofilów. Istnieją specjalne formaty transmisji danych via Bluetooth, które pozwalają odtwarzać dźwięk fenomenalnej jakości. Oczywiście tylko niektóre urządzenia spełniają wymagania w tej materii, aczkolwiek opłaca się im bliżej przyjrzeć. Nawet produkty klasy premium mogą sprawiać pewne problemy i niekoniecznie musi to wynikać z usterek czy wad technicznych.

Musimy mieć na uwadze, że tam, gdzie pojawia się łączność radiowa, występuje chociażby ryzyko wystąpienia zakłóceń. Zwłaszcza w otoczeniu, w którym bezprzewodowa łączność jest nawiązywana systematycznie i na wielu kanałach. Konsekwencją takich sytuacji mogą być między innymi rozłączenia chociażby słuchawek Bluetooth ze smartfonem lub amplitunerem.

Być może oprogramowanie, być może usterka.

Jeśli widzimy, że coś jest w tym względzie nie tak, należy całkowicie rozłączyć urządzenia i sparować je ponownie. To najprostsze z możliwych rozwiązań, ale zaskakująco często okazuje się skuteczne.

Poza tym warto zwrócić uwagę na ustawienia zaawansowane – w nich także kryją się czasami opcje dające szansę na likwidację problemów w zakresie połączeń. Kiedy to nie pomoże, być może trzeba na przykład zmienić kanał działającej w domu sieci WiFi, która może wpływać na stabilność połączenia. Oczywiście czasami okazuje się, że przyczyną kłopotów jest usterka w zakresie sprzętu lub oprogramowania. Jeżeli mamy możliwość zaktualizowania firmware któregoś z posiadanych urządzeń bądź każdego z nich, należy to zrobić. Możliwe, że nowa wersja posiada poprawki, które rozwiążą problemy. Kiedy tak się nie dzieje, trzeba brać pod uwagę ewentualność poważniejszej usterki i po prostu udać się ze sprzętem audio z technologią Bluetooth do serwisu.

Tam zostanie on profesjonalnie zdiagnozowany i w miarę możliwości naprawiony.