Słuchawka Bluetooth czy zestaw głośnomówiący

Smartfony dają ogromne możliwości i dla sporego grona użytkowników stanowią znacznie więcej niż tylko urządzenie do prowadzenia rozmów czy wysyłania wiadomości tekstowych. Jednak nie da się ukryć, że za pomocą telefonu komórkowego, także tego nowoczesnego, chcemy również rozmawiać. Nie zawsze jest to takie proste, albowiem na przykład prowadzimy samochód czy wykonujemy inną czynność, jaka skutecznie utrudnia nam korzystanie z komfortu rozmowy.

Czy istnieją rozwiązania techniczne takich problemów? Jak najbardziej. Do wyboru mamy dwie podstawowe opcje – zestaw głośnomówiący, a także słuchawkę Bluetooth. Jedno i drugie urządzenie opiera swoją pracę o komunikację bezprzewodową właśnie w technologii Bluetooth.

Aczkolwiek mianem zestawów głośnomówiących określa się czasami również zestawy słuchawkowe dołączane standardowo do telefonów – to jednak nie do końca trafne nazewnictwo. Słuchawka jak i zestaw mają swoje plusy i minusy. Słuchawkę mamy zawsze w uchu, co jest częstym atrybutem na przykład biznesmenów.

Czasami warto mieć jedno i drugie Jeśli chcemy, aby osoby obecne w aucie nie słyszały tego, co mówi do nas rozmówca, słuchawka to zdecydowanie lepsze rozwiązanie. Zapewnia bowiem przynajmniej częściową dyskrecję. Natomiast w przypadku zestawu głośnomówiącego, wszyscy będą słyszeć każde słowo, które wypowie partner naszej konwersacji.

Bywa to niepożądane. Patrząc z tego punktu widzenia, słuchawka jest bardziej uniwersalna, ponieważ zestaw głośnomówiący zapewnia nam swobodę wówczas, kiedy autem jedziemy sami. Co do kosztów, wydatek na zestaw głośnomówiący z reguły jest nieco wyższy.

Nie brakuje jednak osób, które decydują się na oba rozwiązania, aby móc się między nimi przełączać w razie potrzeby. Coraz powszechniej dobrej jakości modele są sprzedawane w marketach, a nawet sieciach dyskontowych. Oznacza to, że niekoniecznie musimy udawać się do specjalistycznego salonu GSM, by móc się cieszyć dobrej jakości sprzętem do prowadzenia rozmów za pomocą Bluetooth.